^
A
A
A

Słynne pigułki „męskie” upośledzają wzrok

 
Alexey Portnov , Redaktor medyczny
Ostatnia recenzja: 16.04.2020
 
Fact-checked
х

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

11 February 2020, 17:36

Syldenafil, lepiej znany jako Viagra, służy do poprawy funkcji erekcji u silniejszego seksu. Ten lek jest dość popularny, co można wytłumaczyć jego skutecznością i niezwykle rzadkimi działaniami niepożądanymi. Jednak naukowcy zakwestionowali ostatnią zaletę. W szczególności okulista z Turcji, Junate Kararslan, powiedział, że u niektórych pacjentów Viagra powoduje problemy z narządami wzroku. [1]

Dr Kararslan twierdzi, że naruszenia spowodowane przez narkotyk utrudniają prowadzenie samochodu i wykonywanie niektórych profesjonalnych zadań. Naukowcy uważają, że konieczne jest mówienie o tak nieprzyjemnych prawdopodobnych skutkach, aby pacjenci byli świadomi możliwych zagrożeń i podejmowali w odpowiednim czasie środki.

Lekarze twierdzą, że problemy wzrokowe po zażyciu leku mogą być niepokojące przez 3 dni.

Mało kto wie, że na początku syldenafil powstał jako lek na nadciśnienie. Ale potem eksperci zauważyli, że ten lek ma wyraźne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i zdolność do utrzymywania męskiej erekcji przez długi czas . Średnio działanie Viagry trwa około pięciu godzin. Podczas stosowania zalecanej ilości leków działania niepożądane w postaci bólu głowy występują tylko w pojedynczych przypadkach.

Co naukowcy mówią teraz o skutkach ubocznych leku?

Lekarz z Turcji powiedział, że w trakcie swojej praktyki 17 pacjentów już się do niego zbliżyło, wyrażając skargi na zaburzenia widzenia: niewyraźne „zdjęcia”, światłoczułość i zmianę postrzegania kolorów . Na przykład niektóre wskazywały na zwiększoną jasność koloru, wzrost odcieni czerwieni i zieleni na obrazie.

Podczas zbierania wywiadu lekarz stwierdził, że wszyscy ci mężczyźni zażyli Viagrę kilka dni temu w dawce około 100 mg. Zaburzenia widzenia zostały wykryte natychmiast po wystąpieniu leku i nadal były zakłócane przez trzy dni. Niektórzy pacjenci stwierdzili, że prowadzenie pojazdu w tym stanie jest niemożliwe. [2]

Naukowcy przeanalizowali sytuację i doszli do wniosku, że naruszenia te mogą być wynikiem przedłużonego odszczepiania i wydalania syldenafilu z organizmu. Ponieważ mężczyźni nie przyjęli najmniejszej zalecanej dawki, jej eliminacja była nieco opóźniona. Ponadto, jak zauważyli eksperci, objaw uboczny może często przeszkadzać tym, którzy zażyli lek po raz pierwszy. [3]

Lekarze radzą: nie należy natychmiast pić maksymalnej zalecanej ilości leku: zaleca się stopniowe rozpoczynanie leczenia, wybierając optymalną dawkę dla siebie. A jeszcze lepiej - najpierw skonsultuj się z lekarzem, który przepisze najbardziej odpowiedni schemat leczenia.

Problem ten został szczegółowo opisany w publikacji naukowej Frontiers in Neurology .

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.