Nowe publikacje
Leki
Mieszanka lityczna analginy i paracetamolu
Ostatnia recenzja: 10.08.2022

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.
Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.
Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Wiele krajów na całym świecie zrezygnowało ze stosowania analgezji z powodu jej skutków ubocznych. Nadal nimi je leczymy, tworzymy różne kombinacje z innymi lekami, aby wzmocnić ich działanie. Czy mieszanina analginy i paracetamolu ma prawo istnieć, a jeśli tak, to w jakim przypadku?
Czy można razem paracetamol i analginę?
Ten tandem istnieje, lekarze umawiają się na takie wizyty według określonych wskazań. Leki mają różne składniki aktywne, ale ten sam kierunek działania. Ich jednoczesne stosowanie wzmacnia efekt terapeutyczny.
Co się stanie, jeśli wypijesz aspirynę z analginą? Ta kombinacja jest również stosowana, ale nie do leczenia patologii, ale do jednorazowego użytku. Potrzeba ich połączenia powstaje, gdy wysoka temperatura utrzymuje się przez kilka dni i nie znika. Aspiryna z analginą natychmiast ją zmniejszy.
Wskazania Mieszaniny analgin i paracetamolu
Paracetamol jest szeroko stosowanym lekiem na przeziębienie, gorączkę i łagodzenie bólu, ale jego działanie przeciwzapalne jest słabe. [1]Wskazania do [2]przyjmowania analgin to zespół bólowy o różnej etiologii: w mięśniach, stawach, bólu zębów, menstruacji, w okresie pooperacyjnym. Ma silne działanie hipotermiczne, tłumi reakcje zakaźne i zapalne. [3], [4]
Paracetamol i analgin stosuje się jako środek przeciwgorączkowy na przeziębienie, jeśli gorączka utrzymuje się przez długi czas, ogólny stan zdrowia jest zły, a indywidualne skuteczne leki, takie jak paracetamol lub ibuprofen, nie pomogły.
Formularz zwolnienia
Najczęstszą formą uwalniania paracetamolu są tabletki. Pochodzą z różnymi dawkami substancji czynnej o tej samej nazwie: od 200 do 500 mg. Ponadto istnieją kapsułki leku, a specjalnie dla dzieci produkowane są syropy, zawiesiny i czopki.
Analgin - tabletki, każda z nich zawiera 500 mg metamizolu sodu. Produkuje się również roztwór do iniekcji domięśniowych i dożylnych w ampułce 250 lub 500 mg substancji czynnej.
Farmakodynamika
Paracetamol jest metabolitem fenacetyny, dawniej szeroko stosowanym w obniżaniu gorączki i łagodzeniu bólu. Oddziałuje na ośrodki bólu i termoregulację w mózgu. Hamuje produkcję prostaglandyn – substancji czynnych fizjologicznie, które zwiększają wrażliwość receptorów bólowych.
Farmakodynamika analginy jest podobna, jej działanie terapeutyczne wiąże się również z hamowaniem mediatorów bólu, substancji odpowiedzialnych za wytwarzanie ciepła.
Farmakokinetyka
Paracetamol zaczyna działać godzinę po spożyciu, jest metabolizowany przez wątrobę i prawie całkowicie wchłaniany w jelicie. Jest wydalany przez nerki, okres półtrwania do 4 godzin.
Metamizol sodu wchłania się w przewodzie pokarmowym około pół godziny po spożyciu, jego maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1-1,5 godziny w ilości 60%, reszta jest wydalana z moczem.
Dawkowanie i administracja
Połączenie dwóch leków nie jest stosowane do długotrwałego leczenia, a jedynie w nagłych przypadkach, gdy np. Nie udało się w inny sposób obniżyć wysokiej temperatury, a głowa, stawy i mięśnie są bardzo obolałe.
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak podawać analgin i paracetamol, ich proporcje. Jednorazowo możesz wziąć 0,35-0,5 g paracetamolu i 0,25-0,5 g analgin. W zależności od ilości substancji czynnej w tabletce, dolna granica to pół tabletki analgin i pół tabletki paracetamolu (całość 500 mg), a górna granica to 2 tabletki paracetamolu (200 mg) i 1 analgin.
Maksymalna dzienna dawka analgin to 1 g, paracetamol to 2 g, dla mieszaniny uzasadnione jest zastosowanie połowy dozwolonej ilości. Przebieg leczenia nie przekracza 3 dni.
- Aplikacja dla dzieci
Analgin nie jest zalecany do stosowania u dzieci, ponieważ. Odnosi się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, charakteryzujących się toksycznym działaniem na organizm. Dopiero w wieku 12-15 lat może być stosowany do obniżania gorączki i łagodzenia bólu. W połączeniu z paracetamolem może być stosowany w stanach zagrożenia zdrowia, ale tylko pod nadzorem pediatry.
Lekarz obliczy wymaganą dawkę w zależności od wieku i wagi dziecka. Ponieważ oba te leki działają przeciwgorączkowo, przedawkowanie podczas gorączki może prowadzić do szybkiego obniżenia temperatury, co niekorzystnie wpłynie na stan organizmu.
Stosuj Mieszaniny analgin i paracetamolu podczas ciąży
Oba leki przenikają przez łożysko i do mleka matki, chociaż paracetamol przenika do mleka w niewielkich ilościach. Ponieważ jest mniej toksyczny, jeśli istnieje zagrożenie dla życia kobiety, nadal jest używany. A jednak wskazane jest, aby nie robić tego w pierwszym trymestrze ciąży.
Analgin jest przeciwwskazany zarówno podczas noszenia dziecka, jak i karmienia piersią. Dlatego mieszanka analgin i paracetamolu jest nie do przyjęcia dla przyszłych matek.
Przeciwwskazania
Jeśli jeden ze składników mieszaniny jest przeciwwskazany do stosowania, nie należy go stosować. Przede wszystkim jest to nadwrażliwość na składniki, poważne patologie wątroby i nerek, choroby krwi, alkoholizm, erozja i wrzody błony śluzowej żołądka, niedrożność oskrzeli.
Skutki uboczne Mieszaniny analgin i paracetamolu
Jak każdy lek, analgin i paracetamol mogą powodować reakcje alergiczne. Przy długotrwałym stosowaniu analgin jest niebezpieczny dla wystąpienia agronulocytozy, leukopenii - obniżenia poziomu leukocytów we krwi, upośledzenia czynności nerek i wątroby, niedociśnienia tętniczego, tworzenia się skrzepów krwi, wystąpienia skurczu oskrzeli.
Skutki uboczne paracetamolu nie są tak niebezpieczne, ale zdarzały się przypadki nudności, bólu brzucha, rozwoju hipoglikemii, anemii.
Przedawkować
Przestrzeganie dawki nie spowoduje przedawkowania, nieprzestrzeganie zasad, zbyt długie przedawkowanie może wywołać nudności, wymioty, bóle brzucha, nieprawidłowości w morfologii krwi, tachykardię i obniżenie ciśnienia krwi. Od strony układu nerwowego mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchów. Takie objawy wymagają natychmiastowego zaprzestania leczenia i interwencji karetki pogotowia.
Interakcje z innymi lekami
Równoległe przyjmowanie mieszaniny analgin i paracetamolu z innymi lekami musi być uzgodnione z lekarzem, ponieważ. Ich interakcja może powodować niepożądane reakcje.
Tak więc analgin nie jest stosowany jednocześnie z innymi NLPZ. Podobnie jak paracetamol, zmniejsza działanie moczopędne. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, alkohol zwiększa ich toksyczność.
W ZSRR wynaleziono tak zwane mieszaniny lityczne - kombinacje kilku leków, najczęściej przygotowywane w postaci roztworów do wstrzykiwań. Korzystnie wpływają na likwidację gorączki o bardzo wysokiej temperaturze, utrzymującej się przez kilka dni. Ich interakcja jest uważana za skuteczną w stabilizowaniu stanu normalnego. Tutaj są niektóre z nich:
- paracetamol, analgin i suprastin - ten ostatni ma działanie przeciwalergiczne, wzmacnia działanie analgin;
- analgin, paracetamol i aspiryna - triada o silnym działaniu zmniejszającym przekrwienie;
- analgin, paracetamol i no-shpa - dodaje się składnik przeciwskurczowy, aby wyeliminować skurcze układu naczyniowego i przywrócić krążenie krwi;
- paracetamol, difenhydramina i analgin - difenhydramina zwiększa działanie przeciwbólowe analgin i przeciwgorączkowe obu składników.
Powyższe kombinacje są przeznaczone do jednorazowego użytku.
Połączenie analgin, paracetamolu i warfaryny w czasie jest niepożądane, ponieważ ta ostatnia należy do leków przeciwzakrzepowych, jej połączenie z NLPZ (analgin) może powodować niebezpieczne krwawienie.
Warunki przechowywania
Preparaty przechowuje się w miejscach nie narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w temperaturze nieprzekraczającej +25ºС.
Okres przydatności do spożycia
Data ważności jest wskazana na opakowaniu i instrukcjach i wynosi 2-3 lata, po czym leki nie są używane i usuwane.
Analogi
Analogami paracetamolu i analginy w celu obniżenia wysokiej gorączki są leki o nazwie: panadol, antygrippin, teraflu, fervex, efferalgan, ibuprofen, nurofen, cefecon. Spasmalgon, tempalgin, symptomax, dolaren, pentalgin, ibuprofen, aspiryna itp. Mogą być stosowane jako środki przeciwbólowe.
Opinie
Chociaż w ostatnich latach polityka Ministerstwa Zdrowia była ukierunkowana na minimalizację stosowania leków z substancją czynną metamizol sodu, ludziom nie jest tak łatwo porzucić utarte wyobrażenia o skuteczności stosowanej od wielu dziesięcioleci analgezji. Według opinii, nadal jest szeroko stosowany w łagodzeniu bólu i objawów przeziębienia.
Uwaga!
Aby uprościć postrzeganie informacji, niniejsza instrukcja użycia narkotyku "Mieszanka lityczna analginy i paracetamolu" została przetłumaczona i przedstawiona w specjalnej formie na podstawie oficjalnych instrukcji użycia leku w celach medycznych. Przed użyciem przeczytaj adnotację, która przyszła bezpośrednio do leku.
Opis dostarczony w celach informacyjnych i nie jest wskazówką do samoleczenia. Potrzebę tego leku, cel schematu leczenia, metody i dawkę leku określa wyłącznie lekarz prowadzący. Samoleczenie jest niebezpieczne dla twojego zdrowia.