Ekspert medyczny artykułu
Nowe publikacje
Leki
Maxikold
Ostatnia recenzja: 23.04.2024

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.
Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.
Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Maxocold to lek złożony stosowany w celu eliminacji zakaźnych lub zapalnych patologii, któremu towarzyszą bóle wewnątrz stawów i mięśni, a także wysoka gorączka.
Wskazania Maksikolda
Jest wskazany w przypadku chorób zapalnych i chorób zakaźnych, takich jak, grypa (SARS) lub, w którym nie jest gorączka, ból głowy, gorączka, nieżyt nosa, bóle mięśni i stawów, a także w zatokach przynosowych i gardła.
Formularz zwolnienia
Dostępne w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego. Saszetki z proszkiem mają objętość 5 g. Wewnątrz jedna paczka zawiera 5 lub 10 saszetek.
Maxikold o pomarańczowym smaku. Lek jest dostępny w postaci proszku o pomarańczowym smaku, który ma specyficzny zapach i żółty odcień. Być może obecność mieszaniny białych kryształów, a także łatwo rozpuszczalne grudki. W wyniku rozpuszczenia w wodzie powstaje opalizujący roztwór, który ma zapach pomarańczy i jasnożółtą barwę.
Maxcod o smaku cytryny. Proszek o smaku cytrynowym, o specyficznym zapachu i żółtym odcieniu. W proszku mogą znajdować się białe kryształy, a ponadto szybko rozpuszczają się grudki. Z powodu rozpuszczenia w cieczy powstaje jasnożółty opalizujący roztwór o zapachu cytryny.
Maxikold o smaku malinowym. Malinowy proszek ma odcień w zakresie od jasnoróżowego do ciemnego (z małymi plamami czerwieni). Dozwolone jest posiadanie białych kryształów w mieszaninie razem z małymi grudkami. Po rozpuszczeniu w wodzie powstaje specjalny opalizujący roztwór, który pachnie malinami i ma różowy kolor.
Maxikold Reno stosuje się w celu wyeliminowania objawów choroby w ostrych postaciach chorób układu oddechowego.
Farmakodynamika
Właściwości Maxiokol są określone przez substancje czynne, które są zawarte w leku:
- Fenylefryna ma działanie zwężające naczynia krwionośne, ułatwiając proces oddychania przez nos, a także oczyszczając zatoki przynosowe kanałami nosowymi;
- Paracetamol ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Skuteczny, redukujący bóle mięśni i głowy, a także objawy gorączki, a dodatkowo łagodzenie bólu w gardle;
- Witamina C wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu na infekcje, a także promuje aktywację metabolizmu węglowodanów i rozwój procesów oksydoredukcyjnych.
Świadectwa wskazują, że skuteczność leku jest zapewniona, gdy jest on stosowany w zalecanych dawkach w ciągu 3-5 dni.
Dawkowanie i administracja
Proszek z lekiem (1 opakowanie) należy wlać do kubka, a następnie dodać do niego gorącą wodę i wymieszać, aż proszek całkowicie się rozpuści. Następnie ten płyn powinien być wypity (gorący).
W przypadku dorosłych dawka wynosi 1 opakowanie na każde 4-6 godzin. Nie można użyć więcej niż 4 paczki dziennie (24 godziny). Zabrania się używania narkotyków więcej niż 4 godziny później.
W przypadku dzieci w wieku 12 lat dawka wynosi 1 paczkę co 6 godzin. W ciągu 24 godzin możesz użyć nie więcej niż 3 paczki.
Należy ostrzec pacjenta, że lek nie może być stosowany jako środek przeciwbólowy przez więcej niż 5 dni, a jako lek przeciwgorączkowy - nie dłużej niż 3 dni. Dłuższy kurs może być przepisywany tylko przez lekarza indywidualnie.
Jeśli po zażywaniu narkotyków w określonym okresie wystąpienia choroby utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem.
[1]
Stosuj Maksikolda podczas ciąży
Lek należy stosować podczas ciąży lub laktacji z zachowaniem ostrożności.
Przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań:
- ciężka postać zaburzeń w pracy nerek lub wątroby;
- obecność tyreotoksykozy;
- patologie serca (np. Ciężkie zwężenie zastawki aortalnej);
- obecność tachyarytmii;
- ostra postać zawału mięśnia sercowego;
- podwyższone ciśnienie krwi;
- łączone stosowanie z inhibitorami MAO, β-blokerami i lekami trójcyklicznymi (również w przedziale czasowym do 2 tygodni po zaprzestaniu stosowania);
- w połączeniu z innymi lekami zawierającymi paracetamol lub lekami, które łagodzą objawy grypy, przeziębienia i przekrwienie nosa;
- gruczolak prostaty;
- jaskra typu zamkniętego;
- wiek poniżej 12 lat;
- nietolerancja elementów leku.
Ostrożność jest konieczna w przypadku genetycznej nieobecności G6PD, a ponadto w przypadku niewydolności wątroby lub nerek, łagodnej postaci hiperbilirubinemii, cukrzycy i problemów z wchłanianiem glukozy (dziedziczna natura). Należy również ostrożnie powołać się na osoby starsze.
Skutki uboczne Maksikolda
Paracetamol może powodować takie działania niepożądane: alergii (obrzęk, rumień, pokrzywkę), jak również od czasu do czasu może się rozwinąć agranulocytoza lub trombotsito- i leukopenii.
Działania niepożądane ze względu na właściwości fenylefryny: bóle głowy z nudnościami, a ponadto niewielki wzrost ciśnienia krwi; czasami dochodzi do kołatania serca (te zjawiska znikają po anulowaniu leków).
Ze względu na długotrwałe stosowanie w dużych dawkach zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń czynnościowych nerek lub wątroby.
Przedawkować
Przedawkowanie zwykle występuje z powodu działania paracetamolu. Wśród jego objawów - rozwój anoreksji, hepatonekrozy i bladości skóry, pojawienie się wymiotów z nudnościami, wzrost PTV, a także wzrost aktywności transaminaz wątrobowych.
Aby usunąć objawy zaburzenia, należy wykonać płukanie żołądka i dać pacjentowi aktywowany węgiel drzewny. Stosowane jest również leczenie objawowe. Zatrucie paracetamolem można usunąć, stosując specyficzne antidotum, N-acetylocysteinę.
Interakcje z innymi lekami
Lek zwiększa działanie leków uspokajających, alkoholu etylowego i inhibitorów MAO.
Leki przeciwparkinsonowskie, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne i pochodne fenotiazyny zwiększają prawdopodobieństwo suchości w jamie ustnej, zaparcia i zatrzymania moczu.
GCS zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia jaskry, a halotan - prawdopodobieństwo arytmii komorowej. Paracetamol osłabia działanie diuretyków, a fenylefryna osłabia przeciwnadciśnieniowe właściwości guanetydyny. W tym przypadku guanetydyna zwiększa efekt działania alfa-adrenostymulatorów, a tricykliny zwiększają właściwości sympatykomimetyczne fenylefryny.
Możliwość hepatotoksyczne efekt zwiększa się w przypadku połączenia z fenytoina, karbamazepina i rifampiny, barbiturany, zydowudyny i innych induktorów enzymy mikrosomalne wątroby.
Warunki przechowywania
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, również chronionym przed przenikaniem wilgoci. Poziom temperatury nie przekracza 25 ° C.
[4]
Okres przydatności do spożycia
Maxikold może być używany w okresie 2 lat od daty wydania leku.
Uwaga!
Aby uprościć postrzeganie informacji, niniejsza instrukcja użycia narkotyku "Maxikold" została przetłumaczona i przedstawiona w specjalnej formie na podstawie oficjalnych instrukcji użycia leku w celach medycznych. Przed użyciem przeczytaj adnotację, która przyszła bezpośrednio do leku.
Opis dostarczony w celach informacyjnych i nie jest wskazówką do samoleczenia. Potrzebę tego leku, cel schematu leczenia, metody i dawkę leku określa wyłącznie lekarz prowadzący. Samoleczenie jest niebezpieczne dla twojego zdrowia.