Ekspert medyczny artykułu
Nowe publikacje
Leki
Rapidol
Ostatnia recenzja: 23.04.2024

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.
Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.
Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Rapidol jest przeciwgorączkowym lekiem przeciwbólowym. Zawiera substancję czynną paracetamol.
Wskazania Rapidola
Jest wskazany do eliminacji odczuć bólowych różnego pochodzenia:
- bóle głowy (w tym migreny);
- ból zęba (również w przypadku cięcia zębów u dzieci);
- w trakcie patologii choroby zakaźnej i zapalnej, którym towarzyszy gorączka (również ze względu na szczepienie);
- w celu wyeliminowania bólu w stawach lub mięśniach oraz oprócz nerwobólów, mających charakter traumatyczny lub reumatyczny;
- z algodismenorrhea.
Formularz zwolnienia
Uwolnienie prowadzi się w postaci rozproszonych tabletek. Tabletki o objętości 125 lub 250 mg są dostępne w 6 jednostkach w 1 blisterze; Wewnątrz oddzielnego opakowania znajdują się 2 blistry. Tabletki o objętości 500 mg są dostępne na 4 kawałkach na pierwszym blistrze; w opakowaniu - 3 blistry.
Rapidol kold
Rapidol to proszek, z którego wytwarza się roztwór doustny. Zawarte w kategorii leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Lek zawiera paracetamol, połączenie nie obejmuje psycholeptyków. Dostępne w workach po 5 g. Wewnątrz znajduje się 10 saszetek proszku.
Rapidol retard
Rapidol retard to tablet o przedłużonej ekspozycji. Wewnątrz oddzielnego pojemnika znajduje się 10 lub 20 tabletek.
Farmakodynamika
Paracetamolu - jest 4-hydroxyacetanilide, która jest narkotycznym lekiem przeciwbólowym nie nesalitsilatnym przeciwgorączkowe, przeciwbólowe właściwości, które są zaopatrzone w efektów obwodowych i ośrodkowych. Lek podnosi granicę wrażliwości na ból, a poza tym ma słabo wyrażony efekt przeciwzapalny, tłumiąc syntezę PG i blokując impulsy, które pojawiają się wewnątrz przewodów wrażliwych na bradykininę.
Farmakokinetyka
Lek jest wchłaniany doustnie szybko i całkowicie. Wewnątrz osocza osiąga szczyt 15-60 minut po użyciu tabletu. Substancja osiąga medycznie skuteczny poziom w osoczu, gdy tabletki są podawane w dawce 10-15 mg / kg.
Metabolizm paracetamolu występuje głównie w wątrobie, poprzez proces koniugacji kwasów glukuronowych, a także siarkowych. W wyniku tego powstaje siarczan paracetamolu i glukuronid.
Wydalanie składnika aktywnego odbywa się przez nerki, podczas gdy mniej niż 5% substancji jest wydalane w postaci niezmienionej. Okres półtrwania w przypadku stosowania doustnego wynosi około 1-4 godzin.
Jeśli pacjent cierpi na ciężką postać niewydolności nerek (poziom CC mniejszy niż 10 ml / minutę), wydalanie paracetamolu z produktami rozpadu jest wolniejsze.
[3]
Dawkowanie i administracja
Lek przyjmuje się doustnie po jedzeniu (po 1-2 godzinach).
W przypadku dzieci w wieku poniżej 6 lat należy rozpuścić tabletkę w mleku lub wodzie (wystarczy łyżka). Soku owocowego najlepiej nie używać, ponieważ w tym przypadku pojawia się gorzki posmak.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat muszą rozpuścić tabletkę. Nie trzeba go żuć, ponieważ rozpuszcza się dość szybko po zmieszaniu ze śliną.
Po pozwoleniu na użycie nie więcej niż 10-15 mg / kg leku. Maksymalna wartość jednego dnia to nie więcej niż 60 mg / kg paracetamolu.
Dzieci z 3-miesięcznego leczenia (objętość tabletek - 125 mg) są przepisane z tego obliczenia: pojedyncza dawka - w granicach 10-15 mg / kg; maksimum na dzień - 40-60 mg / kg. Przez jeden dzień możesz wziąć nie więcej niż 4 porcje i przerwy między przyjęciami - co najmniej 4 godziny.
W dzieciństwie od 3 lat lek (tabletki 250 mg) jest przepisywany cztery razy dziennie w odstępie czasu między 6 godzinami.
Dzieci w wieku powyżej 7 lat muszą przyjmować tabletki 250 mg sześć razy dziennie w odstępie 4 godzin.
W wieku 9 lat wymagane jest przyjmowanie 500 mg tabletek cztery razy na dobę w odstępie 6 godzin.
Młodzież od 12 lat i dorośli przyjmują leki (500 mg) nie więcej niż 6 razy dziennie w odstępie 4 godzin.
Bez przepisania lekarza można przyjmować tabletki nie dłużej niż 3 dni.
Czas trwania leczenia jest zalecany przez lekarza. Nie można przekroczyć przepisanej dawki. Zabrania się używania Rapidolu z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
[6]
Stosuj Rapidola podczas ciąży
Rapidol jest przepisywany kobietom w ciąży tylko wtedy, gdy korzyści wynikające z leku dla kobiety przewyższają prawdopodobieństwo powikłań u płodu.
Aktywny składnik leku przenika do mleka matki, ale jego ilość nie wystarcza do wykazania działania leczniczego. Nie ma również informacji na temat zakazu stosowania leków w okresie laktacji.
Przeciwwskazania
Wśród głównych przeciwwskazań:
- nietolerancja na paracetamol i inne składniki leku;
- funkcjonalne zaburzenia wątroby lub nerek w ciężkiej postaci;
- wrodzona postać hiperbilirubinemii;
- niedobór składnika G6FD;
- alkoholizm;
- wyraźna postać niedokrwistości, a także leukopenia i patologia układu hemopoetycznego;
- dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy.
[4],
Skutki uboczne Rapidola
Ze względu na stosowanie leku mogą wystąpić działania niepożądane (chociaż paracetamol powoduje je dość rzadko):
- Reakcje odpornościowe: objawów nietolerancji (w tym wykwitów w śluzowych (głównie wysypką rumieniowatą, pokrzywka i ogólnego rodzaju) i swędzenie), anafilaksja lub toksycznej martwicy naskórka i Stevens-Johnsona obrzęk naczynioruchowy;
- narządy układu pokarmowego: ból w nadbrzuszu i nudności;
- reakcje układu hormonalnego: rozwój hipoglikemii, która może osiągnąć śpiączkę hipoglikemiczną;
- limfatyczny i układ krwiotwórczy niedokrwistość (hemolityczne typu a), agranulocytoza, trombocytopenia, a ponadto methemoglobinemia (duszność, sinica i ból serca) i sulfgemoglobinemii i występowanie krwawienia lub zasinienie;
- zaburzenia w drogach oddechowych: rozwój skurczu oskrzeli u osób z nietolerancją aspiryny i innych NLPZ;
- reakcje układu wątrobowo-żółciowego: czynnościowe zaburzenie czynności wątroby, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (często bez późniejszego rozwoju żółtaczki).
Wraz z rozwojem działań niepożądanych zaleca się anulowanie stosowania leków i skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania porady.
[5],
Przedawkować
Objawy przedawkowania: wymioty, bladość, mdłości i rozwój jadłowstrętu, a oprócz tego ból brzucha - występują często w ciągu pierwszych 24 godzin.
Zatrucie zatrucia paracetamolem u osoby dorosłej rozwija się w wyniku przyjęcia pojedynczej dawki przekraczającej 10 gramów, a u dziecka - ponad 150 mg / kg. Znaczące objawy uszkodzenia funkcji wątroby pojawiają się po 12-48 godzinach; szybszy rozkład czynności wątroby jest mniej powszechny (z powikłaniami w postaci niewydolności nerek). Możliwe zaburzenia metabolizmu glukozy, a także pojawienie się kwasicy metabolicznej.
W przypadku ciężkiego zatrucia niewydolność wątroby może postępować, przekształcając się w hipoglikemię, krwotok, encefalopatię, a także śpiączkę i śmierć. Ostra postać niewydolności nerek, której towarzyszy ostra martwica kanalików, objawia się pod postacią krwiomoczu, silnego bólu w okolicy lędźwiowej i białkomoczu. Może wystąpić nawet bez poważnego zakłócenia w funkcjonowaniu wątroby. Są informacje o rozwoju zapalenia trzustki i arytmii serca.
W przypadku długich przyjmowania leków w dużych dawkach reakcji układu krwiotwórczego może być rozwój agranulocytozą trombotsito-, neutropenia, leukopenia lub pancytopenią i niedokrwistości aplastycznej postaci.
Przedawkowanie może wywoływać zaburzenia OUN: problemy z koncentracją uwagi i orientacji przestrzennej, zawroty głowy, bezsenność, lęk lub nerwowość, a także drżenie i pobudzenie psychoruchowe.
Narządy układu oddawania moczu - rozwój nefrotoksyczności (martwica naczyń włosowatych, kolka w nerkach, jak również cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek).
W przypadku przedawkowania może rozwinąć tachykardia, nadmierne pocenie się, hiperrefleksję i arytmię, a poza tym zaburzenia świadomości, senność, drżenie i drgawki, zahamowanie ośrodkowego układu nerwowego i zaburzenia rytmu serca.
U osób z obecności określonych czynników ryzyka (np długotrwałym stosowaniu fenobarbital, prymidon, karbamazepina lub fenytoina i dziurawca, ryfampicyny i innych leków, które wywołują enzymów wątrobowych, regularne stosowanie etanolu w dużych ilościach Postać glutationu o wyniszczenie (nie narusza w procesie trawienia, HIV, głodu i mukowiscydoza)) przy użyciu 5+ g paracetamolu może prowokować niewydolności wątroby.
Wymagane jest natychmiastowe hospitalizowanie ofiary (nawet w przypadku braku wczesnych objawów przedawkowania). Objawy upośledzenia mogą być ograniczone do wymiotów z nudnościami lub nie odzwierciedlać ciężkości zaburzenia i prawdopodobieństwa uszkodzenia układów i narządów.
W przypadku, gdy duża dawka narkotyków została zużyta w ciągu pierwszej godziny, można pić aktywowany węgiel drzewny. Poziom paracetamolu w osoczu powinien być mierzony co najmniej 4 godziny po zastosowaniu leku, ponieważ wcześniejsze szacunki nie dostarczają wiarygodnych danych.
Dopuszcza się stosowanie N-acetylocysteiny w ciągu 24 godzin po zastosowaniu Rapidolu, ale maksymalny efekt ochronny tej substancji można uzyskać przy przyjęciu w ciągu 8 godzin po przyjęciu nadmiernej dawki. Co więcej, właściwości antidotum są znacznie osłabione. W razie potrzeby N-acetylocysteinę można podawać dożylnie, zgodnie z wymaganą listą dawkowania. W przypadku braku wymiotów dozwolone jest przyjmowanie metioniny - alternatywnej metody, jeśli nie ma możliwości hospitalizacji.
[7],
Interakcje z innymi lekami
Szybkość absorpcji aktywnego składnika leku wzrasta w przypadku połączenia z domperydonem lub smetokloryzkiem, a w przypadku połączenia z cholestyraminą, wręcz przeciwnie, maleje.
Działanie antykoagulacyjne warfaryny, podobnie jak innych kumaryn, wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania paracetamolu (długotrwałe dzienne spożycie). Zwiększa to prawdopodobieństwo krwawienia. Należy zauważyć, że okresowe stosowanie Rapidolu nie ma znaczącego wpływu.
Przeciwgorączkowe właściwości paracetamolu są osłabione w połączeniu z barbituranami.
Środki przeciwdrgawkowe (w tym barbiturany, fenytoina i karbamazepina), stymuluje enzymów wątrobowych mikrosomów zdolnego do zwiększenia skutków działania toksycznego paracetamolu na wątrobę, ponieważ taka kombinacja zwiększa stopień konwersji hepatotoksyczne substancje produktami rozkładu.
Połączenie Rapidolu z lekami hepatotoksycznymi zwiększa toksyczne działanie leków na wątrobę. Podczas łączenia dużych dawek paracetamolu z substancją izoniazydu zwiększa się prawdopodobieństwo zespołu hepatotoksycznego.
Lek osłabia działanie diuretyków.
Zabrania się przyjmowania Rapidolu razem z napojami alkoholowymi.
Warunki przechowywania
Rapidol należy przechowywać w ciemnym miejscu, gdzie wilgoć nie przenika, a także niedostępne dla dzieci. Poziom temperatury wynosi maksymalnie 25 ° C.
Okres przydatności do spożycia
Rapidol w dawkach 125 i 250 mg można stosować w okresie 3 lat oraz w dawkach 500 mg - 4 lata od daty uwolnienia leku.
Uwaga!
Aby uprościć postrzeganie informacji, niniejsza instrukcja użycia narkotyku "Rapidol" została przetłumaczona i przedstawiona w specjalnej formie na podstawie oficjalnych instrukcji użycia leku w celach medycznych. Przed użyciem przeczytaj adnotację, która przyszła bezpośrednio do leku.
Opis dostarczony w celach informacyjnych i nie jest wskazówką do samoleczenia. Potrzebę tego leku, cel schematu leczenia, metody i dawkę leku określa wyłącznie lekarz prowadzący. Samoleczenie jest niebezpieczne dla twojego zdrowia.